top of page

BANK ROZBITY

14 czerwca 2016 r.

W poniedziałek, 13 czerwca, 15 osobowa grupa uczestniczyła dniach otwartych Narodowego Banku Polskiego Oddziału w Katowicach. Hasło przewodnie tegorocznych Dni to: Poznaj NBP. Poznaliśmy najważniejsze zadania i funkcje banku centralnego i czym różni się on od banków komercyjnych.

W czteroosobowych grupach uczestniczyliśmy w grze, dzięki której dowiedzieliśmy się: co to jest inflacja i jakie są jej skutki dla państwa i obywateli, o polityce pieniężnej i stabilności cen na rynku. Zaznaczaliśmy odpowiedzi na krótkich formularzach (ważne było, żeby zaznaczyć dobrze, ponieważ rozwiązanie było kodem do sejfu). Nauczyliśmy się rozpoznawać autentyczność polskich banknotów, poznaliśmy ich zabezpieczenia a także zobaczyliśmy, jak wygląda liczenie pieniędzy.
Obejrzeliśmy bardzo ciekawą kolekcję starych maszyn, którymi się posługiwano kiedyś w bankach. Po tej wystawie oprowadzał nas pan ubrany w stylowy uniform bankowca z początku XX wieku. Zobaczyliśmy różnorodne liczydła, o których opowiadał przewodnik, jednocześnie właściciel kolekcji, nauczył nas jak szybko mnożyć na drewnianych pałeczkach. To był bardzo ciekawy punkt programu.

Zapoznaliśmy się również kolekcją banknotów zastępczych funkcjonujących przed wojną w niektórych miastach. Mogliśmy się wcielić w asystentów prezesa, dotknąć sztabki złota, a nawet zrobić sobie z nią selfie Uczestniczyliśmy w quizie o UE i euro , a także spotkaliśmy się

z przedstawicielami Policji, dzięki którym dowiedzieliśmy się o metodach poszukiwania sprawców przestępstw (takie małe Kryminalne zagadki Katowic).

Na koniec rozbiliśmy sejf i otrzymaliśmy bardzo dobre słodkie banknoty. Atrakcji było więc co niemiara. Przed siedzibą NBP oglądnęliśmy wystawę "Drogi do niepodległości", ukazującą najważniejsze wydarzenia przedstawione w technologii 3D, dokumenty oraz filmy. Wystawa jest częścią akcji społecznej „Co na to Marszałek?”

Pamiątką z wizyty w siedzibie NBP w Katowicach , oprócz zdobytej wiedzy były zdjęcia zrobione w specjalnie przygotowanej na tę okazję fotobudce.

Nasze małe Rio de Janerio

1 czerwca 2016 r.

31 maja 2016r. na boisku tartanowym przy Gimnazjum nr 6 odbyły się zawody przedszkolaków z grupy: Tygryski z Przedszkola nr 17 w ramach projektu „Młody Obywatel na sportowo”, przygotowane przez nasze wspaniale wolontariuszki i opiekunki panie: Marię Mielniczuk, Katarzynę Strokę i Krystynę Ptasińską.

Po krótkiej rozgrzewce i podzieleniu dzieci na drużyny:

Niebieski: Europa

Żółty: Azja

Czarny: Afryka

Zielony: Australia i Oceania

Czerwony: Ameryka 

rozpoczęły się zmagania: slalom z woreczkiem na głowie, skoki z woreczkiem między kolanami, rzut woreczkiem do koła hula hop, przekładanie szarfy, układanie puzzli ( łączenie w pary elementów sportowych). Nad prawidłowym przebiegiem spartakiady zgodnym 

z regulaminem i zasadami fair play, czuwał zespół sędziowski.

Wygrała drużyna Zielonych – Australia i Oceania. Wszystkie dzieci otrzymały kolorowe medale i upominki. W przyszłości może będą naszymi  reprezentantami na prawdziwych igrzyskach.

Wolontariuszki uczyły dzieci zdrowej rywalizacji, promowały zdrowy styl spędzania wolnego czasu.  Impreza sprawiła uczestnikom i organizatorkom wiele radości, zabawy i satysfakcji. Tygryski z uśmiechem na twarzach wróciły do przedszkola.

Uczczenie Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

18 kwietnia 2016 r.

W Gimnazjum nr 6 w Tychach pamiętamy o polskich żołnierzach, policjantach, którzy na mocy decyzji Stalina z 1940 roku zostali skrytobójczo zamordowani w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie i innych dotąd nieznanych miejscach. Informacje na temat wymordowania oficerów polskich przez NKWD przekazywane są na godzinach wychowawczych, wiedzy o społeczeństwie i historii.

Jak co roku młodzież naszej szkoły złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem ku czci oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza Wojska Polskiego, policjantów i urzędników Rzeczpospolitej, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Obchody w 2010 roku, z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zapisały się czarną kartą w historii Polski. 10 kwietnia samolot rządowy, z prezydentem Polski na pokładzie, lecący na uroczyste obchody w Katyniu, rozbił się pod Smoleńskiem.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest polskim świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił je poprzez aklamację 14 listopada 2007 roku, a jego przesłaniem jest oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

One wiedzą najwięcej o Tychach

30 marca 2016 r.

W II edycji konkursu wiedzy o Tychach „ Moje miasto” organizowanym przez Zespół Szkół nr 5  przy merytorycznej współpracy Muzeum Miejskiego w Tychach. Patronat nad konkursem objął Przewodniczący Rady Miasta Tychy Pan Maciej Gramatyka, patronat medialny konkursu sprawowała redakcja tygodnika „Twoje Tychy”

 Klaudia Musioł zajęła 3 miejsce kategoria – test pisemny,

natomiast w kategorii prezentacji multimedialnych

Milena Batko zajęła 1 miejsce przedstawiła prezentację: Miasto przyjazne kulturze

 Konkurs miał na celu propagowanie wiedzy o Tychach, rozbudzanie zainteresowania najbliższą okolicą.

Dziewczęta przygotowywała do konkursu Pani Maria Mielniczuk.

Gratulujemy!

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2 marca 2016 r.

1 marca  przypada rocznica stracenia w 1951r. 7. Przywódców Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.  Tego  dnia od kilku lat obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci  Żołnierzy Wyklętych.  Upamiętnia on tych, którzy zginęli walcząc,  już po zakończeniu II wojny światowej, o suwerenność narodu polskiego, przeciwstawiali się sowietyzacji  kraju. Jest to złożenie hołdu  żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Młodzież naszej szkoły zapaliła znicze pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Pomnikiem Sybiraków a pamięć o Nich uczciła minutą ciszy.

III Szkolny Konkurs Wiedzy Ekonomicznej „Gospodarowanie środkami Finansowymi”.

W poniedziałek 8 czerwca 2015 r. odbył się III Szkolny Konkurs Wiedzy Ekonomicznej „Gospodarowanie środkami Finansowymi”. 

Celem konkursu było:

- zwiększenie zainteresowania tematyką ekonomiczną wśród młodzieży naszej szkoły,

- rozbudzenie ducha przedsiębiorczości,

- kształtowanie  umiejętności racjonalnego zarządzania budżetem,

- sprawdzenie znajomości podstawowych pojęć ekonomicznych,

- upowszechnienie wiedzy o prawach konsumenta.

Konkurs składał się z III części:
- test z wiedzy ekonomicznej;
- zadania z edukacji konsumenckiej;
- krzyżówki z edukacji na rynku pracy.

Uczestnikami byli uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich ( 18 osób).

Zwyciężył Marcin Pełka z klasy II C – zdobywając 36pkt. / 40 pkt.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy dużej wiedzy i zapraszamy na Dzień Przedsiębiorczości, który odbędzie się 11 czerwca 2015r.

 

Program Młodzi Głosują - Wybory Prezydenckie - 2015

Kolejny raz nasze Gimnazjum przystąpiło do programu Młodzi Głosują - Wybory Prezydenckie - 2015.

Program organizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Program ma charakter wyłącznie edukacyjny, nie wspiera żadnego z kandydatów, czy reprezentowanych przez nich partii. Promuje natomiast aktywne uczestnictwo w życiu publicznym, zachęca do zapoznania się z zasadami prawa wyborczego, prawami
i obowiązkami głowy państwa – prezydenta. Celem programu jest edukacja młodzieży.

Młodzieżowe wybory odbędą się w naszym Gimnazjum w dniu 30 kwietnia 2015 r.
Ich przeprowadzenie zostanie poprzedzone lekcjami na temat zasad demokratycznych wyborów oraz akcją plakatową przygotowaną przez uczniów klas drugich i trzecich.

Koordynatorem akcji jest mgr Maria Mielniczuk, a młodzieżowi koordynatorzy to:

Oliwia Chmielowiec i Julia Szewczyk.

DEBATA - PRAWA DZIECKA TO NIE BEZPRAWIE

11 grudnia w naszej szkole zorganizowany został Dzień z Prawami Dziecka. Przygotowania do niego rozpoczęły się już w październiku.

Na lekcjach wiedzyo społeczeństwie i godzinach wychowawczych  omawiano Konwencję Praw Dziecka i wykonywano projekty dotyczące wybranych praw. Zorganizowano również konkurs na plakat „Narysuj mi prawa dziecka”, w którym  I miejsce zajęła praca uczennic klasy I A Mileny Batko i Oliwii Chmielowiec. Szkolne korytarze i aula zostały udekorowane najciekawszymi pracami.

 

Młodzież uczestniczyła również w konkursie „Znam swoje prawa,

ale pamiętam, że inni też je mają”.  Zwycięzcą został Marcin Pełka – uczeń klasy II C. Wszyscy uczestnicy reprezentowali wysoki poziom wiedzy.

Przygotowano również szkolną debatę na temat PRAWA DZIECKA TO NIE BEZPRAWIE Stanowiła ona podsumowanie działań zrealizowanych z okazji 25 rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Prowadził ją Łukasz Legenc Pierwszoklasiści wysłuchali wystąpień  Kornelii Śmietańskiej, Julii Szewczyk, Oliwii  Chmielowiec z kl. I a, Marcina Pełki z kl. IIc, Julii Frąckowiak z IIIa, oraz Mateusza Maraszka, Jakuba Zawalskiego  z III b.. Uczestnicy debaty podkreślali, że poza prawami dziecka , które często łamią ich rówieśnicy i oni sami, mają też obowiązki, z których nie zawsze się wywiązują. Wymieniali najczęściej łamane prawa i państwa, sytuacje, gdzie prawa dzieci nie są przestrzegane. Tekst wystąpienia Mateusza Maraszka możecie przeczytać w szkolnej zakładce:  Humaniści

Zwycięzcy konkursów zostaną wkrótce nagrodzeni.

 

Organizatorkami debaty były p.:, M. Mielniczuk, M. Legwand, K. Ptasińska.

 

KONKURS - Czy znasz polskie symbole narodowe i ich historię?

Jak co roku, w listopadzie, z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  w naszym gimnazjum organizowany był konkurs Czy znasz polskie symbole narodowe i ich historię. Tym razem była to już VIII edycja. Udział w nim  wzięło 17 uczniów z klas I- III. Uczestnicy musieli wykazać się dużą wiedzą  z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie. Zwyciężył uczeń klasy II A Michał Okoń. Zwycięzcy  gratulujemy, pozostałym uczestnikom dziękujemy za wyrównaną walkę.

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

12.11.2014

Co roku w naszej szkole świętujemy 11 listopada - Dzień Niepodległości.

Jest to ważna dla całej społeczności szkolnej uroczystość.- Ta data skłania do przypomnienia tragicznych losów naszej ojczyzny, jej drogi do odzyskania wolności. Dlatego tegoroczna akademia miała charakter lekcji historii, której temat brzmiał Drogi do wolności, a w rolę nauczyciela wcielił się Mateusz Maraszek.    Jego uczniowie bardzo starannie przygotowali się do zajęć i przedstawili publiczności prezentację multimedialną, wiersze i piosenki związane z naszą historią. Święto Niepodległości jest okazją do przypomnienia ludzi, którzy o nią walczyli i przekazania elementarnych zasad patriotyzmu W nastrój wprowadzała scenografia przygotowana na tę okazję - flagi w narodowych barwach, daty najważniejszych wydarzeń tego okresu. Na zakończenie akademii Pani Dyrektor podsumowała konkurs Czy znasz polskie symbole narodowe i ich historię

i wręczyła nagrodę zwycięzcy - Michałowi Okoniowi z kl. II c.

Cały dzień na korytarzach szkolnych rozbrzmiewały pieśni patriotyczne, melodie związane z historią Polski.

 

Aktorzy- uczniowie klas II a, I b pilnie przygotowywali się do występu pod czujnym okiem p. M. Mielniczuk, K.Ptasińskiej, M.Legwand.

 

- „Po pierwsze, gospodarka…, czyli jak osiągnąć sukces na rynku pracy?”

W środę, 19 listopada, grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w debacie zorganizowanej w Urzędzie Miasta przez Dyskusyjne Forum Młodzieżowe przy Gimnazjum nr 2 w Tychach. Celem debaty było pogłębienie wiedzy młodzieży w zakresie dalszych możliwości kształcenia i perspektyw zatrudnienia na rynku pracy, w odniesieniu do jej wyobrażeń o sukcesie zawodowym i osobistym.
Naszą szkołę w wystąpieniach na temat „Po pierwsze, gospodarka…, czyli jak osiągnąć sukces na rynku pracy?” reprezentowały uczennice klasy II B: Klaudia Musioł i Weronika Wróbel, które przygotowały również prezentacje multimedialne „Mój sukces zawodowy i osobisty w przyszłości” . W spotkaniu uczestniczyła młodzież z wszystkich tyskich gimnazjów oraz zaproszeni goście, którym wystąpienie naszych przedstawicielek bardzo się podobało. Dziewczęta do debaty przygotowywały Panie : M. Mielniczuk i Sabina Kontny
.

Akademia z okazji 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. o godz. 4.45 pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte. Rozpoczęła się wojna, która pochłonęła miliony ofiar na całym świecie. Polscy żołnierze odegrali bardzo istotną rolę w tej wojnie. Walczyli nie tylko za swoją Ojczyznę, ale wsławili się również, np. w Bitwie o Anglię, o Tobruk, zdobywali Monte Casino i Berlin. Dlatego na ich cześć, co roku w naszym Gimnazjum młodzież przygotowuje uroczysty apel.
W tym roku minęła 75 lat od tego dnia, którego upamiętnieniu poświęcony był projekt edukacyjny uczniów klasy II a i II b - „DRUGA WOJNA ZACZĘŁA SIĘ W POLSCE - PAMIĘTAMY”. Nasi uczniowie jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Na tle multimedialnej prezentacji przedstawiającej zdjęcia zniszczonych miast, tragedię żołnierzy i ludności cywilnej autorzy projektu wspominali bohaterstwo naszego narodu, deklamowali wiersze. W tle słychać było muzykę i pieśni m.in. „Czerwone Maki na Monte Casino”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”. W ten sposób uczcili śmierć poległych na różnych frontach świata. Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor, podsumowując wykonanie projektu, podziękowała autorom za cenną lekcję historii przypominającą, że nasza dzisiejsza wolność została okupiona krwią milionów Polaków.

 

Please reload

bottom of page